Yukarı

HAKKIMIZDA

İzmir hinterlandındaki girişimcilik, AR-GE ve inovasyon farkındalıklarının geliştirilmesi ile kapasite gelişimi ve artan bir refah ortamı sağlama misyonunu üstlenecek bir merkez olan İZQ, “Girişimcilik Merkezi” ve “İnovasyon Merkezi” olmak üzere iki binada konumlanmıştır.

 

Her iki merkezi de çatısı altında toplayan İzQ markası, İzmir’in nitelikli insan kaynağının ortaya koyduğu zekayı, İzmir’in gücü ile birleştirme anlayışından hareketle “İzmir” ve “IQ” kelimelerinin birleşimiyle ortaya çıkmıştır.

İzQ Girişimcilik Merkezi, İzmir hinterlandındaki girişimcilik ekosistemine katkı sağlamak, girişim fikirlerinin ticarileşmesi, ulusal ve global arenada yer almalarını sağlama, güçlü bağlantılar kurarak fon kaynaklarıyla bağlantı kurma, mentorluk, eğitim, etkinlik, network vb. imkânlar sunmak ve girişimcilere yönelik fiziki ortamlar tahsis etmek misyonunu üstlenecek bir merkez olacaktır.

 

İZQ İnovasyon Merkezimiz ile temel odağımız ise; büyük şirketlerin Ar-Ge ve inovasyon merkezlerini İnovasyon Merkezimizde konumlandırarak onlara fiziksel altyapıyı sağlamak, aynı zamanda merkezimizin İzmir’deki üniversiteler ile bu büyük şirketler arasında bir köprü vazifesi görmektir. Böylece büyük şirketlerin, nitelikli eleman ihtiyacını üniversiteler üzerinden sağlaması, üniversitelerin en iyi şekilde yetiştirdikleri Ar-Ge personeli ve nitelikli personelin büyük şirketler bünyesinde proje geliştirmelerinin önünün açılması amaçlanmaktadır. 

 

İzmir;


• Yılın 300 günü güneşli havaya sahip olması, 
• Uygun yaşam maliyetleri,
• Sıcakkanlı, mutlu, güler yüzlü insanları, 
• Şehir merkezine 45 dakika uzaklıktaki beldeleriyle bir tatil cenneti olması,
• Mavi-yeşil bir coğrafyaya sahip bir eğlence merkezi olması, 
• Avrupa’nın önemli liman kentlerinden biri olması, 
• Yüksek eğitim düzeyi ve nitelikli insan kaynağı, 
• Sektörel zenginliği ve 200’e yakın ülke ile 5 kıtaya ulaşan ticaret ağı, 
• 10 Üniversite, 155 Araştırma ve Uygulama Merkezi, 90 AR-GE Merkezi, 30 Tasarım Merkezi ve 4 Teknopark ile sahip olduğu güçlü bilim ve araştırma altyapısı,

özellikleriyle inovasyon ve girişimcilik için en uygun kentlerin başında gelmektedir.

“İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi” , İzmir’in uluslararası düzeyde girişimcilik ve inovasyon ekosisteminde adının yer almasının sağlanması, şehrin sahip olduğu girişimci ruhun ve yeniliğe açıklığın ile ortaya çıkarılması misyonunu üstlenecektir.

İzmir Yenilik Merkezi faaliyetlerimize yönelik broşürümüz için tıklayınız.